českyDeutschEnglish
Infocentrum: +420 415 621 102  Infocentrum: +420 415 621 102

Židovské památky

Synagoga

Adresa: Hilbertova 79, Louny 44001

Typ: Památky
Poloha: Louny

První doklady o existenci židovské komunity v Lounech pocházení z poloviny 14. století. Od té doby se Židé nesmazatelně zapsali do historie i tváře města. Po staletí byli nedílnou součástí života města a zanechali po sobě nejeden architektonický skvost.

Židovské domy byly převážně soustředěny v postranní uličce podél jižního úseku hradeb, kde i dnes najdeme Židovskou ulici s restaurací U Žida. Přesto Židovská synagoga stojí na ulici Hilbertova, jen pár desítek metrů od ulice Židovské. Synagoga byla postavena v roce 1871 podle plánů architekta Staňka v pseudorománském slohu s tzv. maurskými prvky. V den své dostavby nahradila starou a nevyhovující modlitebnu, která byla v České ulici č. 3, svým účelům sloužila do nacistické okupace.

V Lounech, v ulici Rakovnická najdeme dobře udržovaný židovský hřbitov s eklektickou obřadní síní s nádhernými maurskými okny. Na hřbitově najdeme přibližně 250 náhrobních kamenů z let 1874-1995. Zde odpočívají, mimo jiné, místní průmyslníci a podnikatelé. Jen krátkým výběrem jmenujme G. H. Glazer, P. Tausigová (spoluzakladatelka secesního hotelu Union), členové rodiny Bulova (pozdější úspěšní podnikatelé v U.S.A. – náramkové hodinky).

Lounskou tóru byste ale marně hledali v Lounech, ta se řízením osudu a bouřlivých dějin poloviny 20. století dostala až do Philadelphie, U.S.A., kde dodnes slouží svému účelu.

 

 

 

Euroregion Krušnohoří

Kalendář akcí

Podcast Okouzleni městem nejen o Zdeňku Sýkorovi a Miroslavu Melenovi
Podcast nejen o kopcích
Pocta Janu Jírovi
Brána do Čech - propagační a mediální kampaň Ústeckého krajeDolní Poohří - logoJednotná klasifikace turistických informačních center ČRturistika.cz - Turisté a cestovatelé píší o cestování, vkládají tipy na výlety, cestopisy, fotky, hrady a zámky, trasy. Dále zde ...

Automatický překlad