českyDeutschEnglish
Infocentrum: +420 415 621 102  Infocentrum: +420 415 621 102

Židovské památky

Synagoga

Adresa: Hilbertova 79, Louny 44001

Typ: Památky
Poloha: Louny

První doklady o existenci židovské komunity v Lounech pocházení z poloviny 14. století. Od té doby se Židé nesmazatelně zapsali do historie i tváře města. Po staletí byli nedílnou součástí života města a zanechali po sobě nejeden architektonický skvost.

Židovské domy byly převážně soustředěny v postranní uličce podél jižního úseku hradeb, kde i dnes najdeme Židovskou ulici s restaurací U Žida. Přesto Židovská synagoga stojí na ulici Hilbertova, jen pár desítek metrů od ulice Židovské. Synagoga byla postavena v roce 1871 podle plánů architekta Staňka v pseudorománském slohu s tzv. maurskými prvky. V den své dostavby nahradila starou a nevyhovující modlitebnu, která byla v České ulici č. 3, svým účelům sloužila do nacistické okupace.

V Lounech, v ulici Rakovnická najdeme dobře udržovaný židovský hřbitov s eklektickou obřadní síní s nádhernými maurskými okny. Na hřbitově najdeme přibližně 250 náhrobních kamenů z let 1874-1995. Zde odpočívají, mimo jiné, místní průmyslníci a podnikatelé. Jen krátkým výběrem jmenujme G. H. Glazer, P. Tausigová (spoluzakladatelka secesního hotelu Union), členové rodiny Bulova (pozdější úspěšní podnikatelé v U.S.A. – náramkové hodinky).

Lounskou tóru byste ale marně hledali v Lounech, ta se řízením osudu a bouřlivých dějin poloviny 20. století dostala až do Philadelphie, U.S.A., kde dodnes slouží svému účelu.

 

 

 

Euroregion Krušnohoří

Kalendář akcí

Vložit akci do kalendáře

Webkamera Louny

Webkamera Louny, Hotel Caramell
Brána do Čech - propagační a mediální kampaň Ústeckého krajeDolní Poohří - logoJednotná klasifikace turistických informačních center ČRturistika.cz - Turisté a cestovatelé píší o cestování, vkládají tipy na výlety, cestopisy, fotky, hrady a zámky, trasy. Dále zde ...

Automatický překlad