Infocentrum: +420 415 621 102  Infocentrum: +420 415 621 102

Jaroslav Vrchlický

Jaroslav VrchlickýJaroslav Vrchlický

básník, dramatik a překladatel

17. února 1853 Louny – 9. září 1912 Domažlice

Dům čp. 103 na Pražské ulici, kde se Vrchlický narodil, byl stržen a nahrazen novostavbou počátkem 30. let minulého století. Jeho otec Filip Frída byl místní obchodník, matka pocházela z Příbrami. Rodina se však z města na Ohři asi po roce odstěhovala. Literární pseudonym „Vrchlický“ přijal budoucí básník už během svých gymnaziálních studií v Klatovech. Význam Vrchlického pro českou literaturu je nezměrný. V současné době je sice provozována už jen jeho hra Noc na Karlštejně, ale ve své době byl Vrchlický autorem oblíbeným a čteným. A zejména také plodným. Vydal více než osmdesát básnických sbírek a napsal kolem padesáti divadelních her, které byly určené pro Národní divadlo. Záslužná byla jeho činnost překladatelská. Jako první uvedl do českého prostředí množství základních děl světové literatury. Vrchlický byl v pravém slova smyslu polyglot. Pořizoval kvalitní překlady z němčiny, francouzštiny, angličtiny, maďarštiny, italštiny, polštiny i norštiny. Roku 1901 ho císař František Josef I. povýšil do šlechtického stavu.

K rodnému městu Vrchlický bližší vztah nezískal. Poprvé přijel do Loun inkognito v roce 1890. Další návštěva o rok později už měla oficiální ráz. Byl přijatý starostou Petrem Hilbertem a v hotelu Občanská záložna předčítal jednu ze svých nových her. Údajně kvůli urážlivým anonymním dopisům, které z Loun básník obdržel, už do rodného města nepřijel. Oficiální místa si ho však cenila. Roku 1893 získal lounské čestné občanství a o čtyři roky později po něm byla pojmenována ulice. V roce 1922 byla na jeho rodném domě umístěna busta, přenesená později na novostavbu, která původní budovu nahradila. Vrchlického jméno nese městské divadlo.

 

Zdroj: PhDr. Bohumír Roedl

 

Další informace

Euroregion Krušnohoří

Kalendář akcí

Podcast Okouzleni městem nejen o Zdeňku Sýkorovi a Miroslavu Melenovi
Podcast nejen o kopcích
Pocta Janu Jírovi
Brána do Čech - propagační a mediální kampaň Ústeckého krajeDolní Poohří - logoJednotná klasifikace turistických informačních center ČRturistika.cz - Turisté a cestovatelé píší o cestování, vkládají tipy na výlety, cestopisy, fotky, hrady a zámky, trasy. Dále zde ...

Automatický překlad