českyDeutschEnglish
Infocentrum: +420 415 621 102  Infocentrum: +420 415 621 102

Za sakrálními památkami Lounska

Za sakrálními památkami LounskaZa sakrálními památkami Lounska

Délka trasy: 57 km

Popis trasy:

Louny - Cítoliby - Brloh - Smolnice - Hříškov - Panenský Týnec - Vrbno nad Lesy - Hřivčice - Peruc - Slavětín - Radonice nad Ohří - Pátek - Stradonice - Levousy - Křesín - Koštice - Orasice - Pečedělice - Obora - Černčice - Louny 

 

Louny

Možnost koupání v krytém bazénu, na SZ okraji města je také koupaliště. Ve městě je ke shlédnoutí Žatecká brána, městské hradby a rekonstruované bašty, novorenesanční radnice z let 1886 - 1887 a také dům Sokolů z Mor, dnes muzeum.

Cítoliby

Dominantou obce je kostel svatého Jakuba Většího. Interiér kostela je vyzdoben plastikami Matyáše Bernarda Brauna a oltářními obrazy, které namaloval Václav Vavřinec Reiner. V jihozápadní části obce stojí trojkřídlý zámek. Z původního souboru 44 barokních kamenných platik se jich dodnes dochovalo už jen několik, nejstarší z nich je sloup Nejsvětější Trojice z roku 1680.

Smolnice

Kostel sv. Bartoloměje je dominantou obce Smolnice. Je vystavěn na nejvyšším místě obce a když vystoupáte do věže kostela pod kopuli, shlédnete malebnost obce pod ním, krásu blízkého Českého středohoří a vzdálených Krušných hor. Spolu s farou, postavenou v druhé polovině 17. století, a starou lípou u vjezdu do fary tvoří působivý harmonický celek.

Panenský Týnec

Mezi nejpozoruhodnější a nejmystičtější místa v České republice patří zdejší nedostavěný gotický chrám. Svojí uměleckou hodnotou se řadí k nejdokonalejším českým památkám. Skládá se z 21 metrů dlouhého kněžiště a jeho nedokončené stěny mají na výšku asi 20 metrů. Také se zde podle psychotroniků nachází silné energetické místo s léčivými účinky. Ať už na sobě pocítíte léčivé účinky, nebo ne, výlet do Panenského Týnce je opravdu zajímavý.

Hřivčice

Asi 1 km jižně od obce se nachází největší židovský hřbitov v Ústeckém kraji. Dochovalo se na něm zhruba 300 náhrobků, přičemž ty nejstarší pocházejí z poloviny 18. století.

Peruc

Starobylá zemědělská obec Peruc leží nad zalesněným terénním zlomem, spadajícím do širokého údolí nedaléké řeky Ohře. Tato krajina se už dávno stala jednou z turisticky nejpřitažlivějších částí celého rozlehlého Lounska. Do podvědomí veřejnosti se Peruc zapsala především romantickou pověstí o setkání Oldřicha a Boženy. Jako první zaznamenal tuto romanci začátkem 12. století kronikář Kosmas, Následovali Dalimil a Václav Hájek z Libočan. Historie zanechala v Peruci nemálo pozoruhodných památek. Návsi dominuje kostel sv. Petra a Pavla s impozantním průčelím a hodnotným vnitřním vybavením. Naproti kostelu se rozkládá trojkřídlý rokokový patrový zámek s krásnou zahradou. Dále se zde také dochovala zvonička (vidlák) a blíže nedatovaná kamenná boží muka. Nejvíce vyhledávána bývá ovšem zastřešená pseudogotická Boženina studánka, kolem níž lze sestoupit k prastarému, mohutnému Oldřichovu dubu. Obvod jeho kmene je 745 cm a stáří cca 1000 let. Dalšími zajímavými zastávkami v této obci může být např.: Muzeum české vesnice, Galerie u Kozorožce nebo Galerie U Plazíka. Při procházce v nedalekém místním lesem můžeme dojít na Krásnou vyhlídku, též vyhlídku Sv. Čecha - oblíbené výletní místo.
 

Slavětín

Zdejší jednolodní původně románský kostel sv. Jakuba je významný zejména gotickými freskami v presbytáři. Vedle vstupu do kostela je hrob významného českého básníka Konstantina Biebla, rodáka obce. V sousedství kostela se zachoval hodnotný areál barokní fary z let 1753-1759. V jednom z vrcholů trojúhelné návsi stojí sousoší sv. Jana Nepomuckého s barokním soklem. Před obcí se po pravé straně silnice směrem od Veltěž nachází osmiboká raně barokní kaple Navštívení Panny Marie. Na severozápadním okraji obce pod osamělou lípou poblíž železniční zastávky stojí menhir Baba, kámen ze železitého pískovce o výšce 1,9 metru.
Ve Slavětíně můžete navštívit také agroturistickou rodinnou farmu s chovem mnoha druhů zvířat.
 

Radonice nad Ohří

Zajímavostí této obce je kostel Povýšení sv. Kříže ze 14. století a nově otevřená vyhlídka "U křížku" na Kněžském vrchu, která se nachází před vjezdem do obce od Slavětína.

Pátek

Zámek Pátek byl postaven po roce 1692 v areálu renesančně přestavěné gotické tvrze, která byla po jeho stavbě zbořena. Dnes je prázdný, vystavena je tu pouze exposice dějin obce a přístupněný je pouze o prázdninách.

Stradonice

U obce stojí malá dřevěná rozhledna s názvem "Stradonka". Byla postavena v lokalitě Na Valech(291 m.n.m.), kde se v minulosti nacházelo keltské hradiště, proto byla rozhledna také postavena ve tvaru strážní věže keltského opevnění. Rozhledna je vysoká jen 6 m, přičemž vyhlídková plošina je ve výšce 2,35 m. Na plošinu vede pouze žebřík a rozhledna je tak volně přístupná.

Koštice

Vidět zde můžete např. Kostel sv. Antonína Paduánského, pozdně barokní stavbu z roku 1752 nebo Sochu svatého Jana Nepomuckého z roku 1729 s plastikou královny Žofie, manželky Václava IV., sokl či sloup se sochou svatého Vavřince a také mlýn z přelomu devatenáctého a dvacátého století se secesní částí obytných budov. Zajímavostí je také rodinná farma "Karfíkův Dvůr", která nabízí kromě zpracování různých druhů ovoce, ušlechtilé pálenky lahodných chutí a vůní také půjčovnu jízdních kol a lodí, jakož také hiporehabilitační, rekondiční, regenerační a masérské služby.
Okolí obce je bohaté na přírodní zajímavosti. Geologicky proslula tzv. Koštická stráň při silnici z/do Orasic – slíny a opuky s velkým množstvím zkamenělin křídového pole.

Euroregion Krušnohoří

Kalendář akcí

Podcast Okouzleni městem nejen o Zdeňku Sýkorovi a Miroslavu Melenovi
Podcast nejen o kopcích
Pocta Janu Jírovi
Brána do Čech - propagační a mediální kampaň Ústeckého krajeDolní Poohří - logoJednotná klasifikace turistických informačních center ČRturistika.cz - Turisté a cestovatelé píší o cestování, vkládají tipy na výlety, cestopisy, fotky, hrady a zámky, trasy. Dále zde ...

Automatický překlad