českyDeutschEnglish
Infocentrum: +420 415 621 102  Infocentrum: +420 415 621 102

Pavilon Josefa Fouska

Výstaviště, pavilon AVýstaviště, pavilon A

Adresa: Masarykovy sady 1470, Louny 440 01

Délka trasy: 1 km od historického centra

GPS: 50°21'45.63"N, 13°47'16.97"E

Hlavní pavilon lounského výstaviště v areálu Masarykových sadů nese jméno po Josefu Fouskovi, významném starostovi města.


Josef Fousek se narodil v Doníně u Loun 6. dubna 1875. Starostou města se stal poprvé po volbách v roce 1919 a s přestávkami jím byl až do konce roku 1940. Na základě udání 16. června 1942 Josefa Fouska spolu s jeho synem a několika dalšími zatklo gestapo a 30. června večer jej popravili na Kobyliské střelnici v Praze. O deset dní dříve, 20. června, na stejném místě zastřelili i jeho syna Karla.

Pavilon byl postaven dle návrhu lounského rodáka arch. Otakara Poláka při příležitosti Všeobecné krajinské výstavy, která se konala v roce 1931. Tuto výstavu poctil svou návštěvou i prezident T. G. Masaryk a po něm i řada dalších významných osobností.

Po nákladné rekonstrukci v letech 2017/2018 pavilon opět slouží nejen výstavním účelům, ale také jako příjemné prostředí pro svatby, plesy, přednášky, výstavy obrazů, taneční a jiné soutěže. V prvním patře se nachází kavárna, kterou provozuje Městská knihovna Louny a která ctí tradiční dobový styl pavilonu. Je vyzdobena historickými fotografiemi a vybavena funkcionalistickým nábytkem. Při rekonstrukci bylo obnoveno panoramatické okno do kavárny, terasa nad vstupní arkádou, instalován výtah a přebudovány dispozice zázemí návštěvníků. Z terasy se nabízí pohled na park a říční meandr Ohře.

Funkcionalistický pavilon, který dříve nesl jednoduché jméno Pavilon A, získal 1. místo  za rekonstrukci a byl mu udělen titul Stavba dvacetiletí Ústeckého kraje.

Mapa

Euroregion Krušnohoří

Kalendář akcí

Podcast Okouzleni městem nejen o Zdeňku Sýkorovi a Miroslavu Melenovi
Podcast nejen o kopcích
Pocta Janu Jírovi
Brána do Čech - propagační a mediální kampaň Ústeckého krajeDolní Poohří - logoJednotná klasifikace turistických informačních center ČRturistika.cz - Turisté a cestovatelé píší o cestování, vkládají tipy na výlety, cestopisy, fotky, hrady a zámky, trasy. Dále zde ...

Automatický překlad