českyDeutschEnglish
Infocentrum: +420 415 621 102  Infocentrum: +420 415 621 102

Městys Peruc

Městys PerucMěstys Peruc

Adresa: Peruc 439 07

Telefon: +420 415 697 175 (Úřad městyse Peruc)
: +420 415 697 290

E-mail: info@peruc.cz
WWW: www.peruc.cz

Typ: Turistické atraktivity
Poloha: Region Louny

Peruc se do povědomí veřejnosti Peruc zapsala romantickou pověstí o setkání knížete Oldřicha a prosté dívky Boženy. Historie zanechala v Peruci nemálo historických památek. Nejvíce vyhledávaná je zastřešená pseudogotická Boženina studánka a mohutný Oldřichův dub, který je starý 1000 let (objem kmene v patě stromu je 970 cm). Svažité návsi dominuje kostel sv. Petra a Pavla. Naproti němu se rozkládá  trojkřídlý patrový zámek, v jehož jižním křídle zámku je v letních měsících otevřena  Pamětní síň Emila Filly.  Emil Filla zde trávil poslední roky svého života a zdejší krajinu velmi miloval. Nenapodobitelná je  Krásná (Čechova)  vyhlídka  uprostřed blízkého lesa, kde se otevírá pohled na panorama Českého středohoří.  Zde vznikaly kromě krásných obrazů Emila Filly i Čechovy verše.

V zámecké zahradě je otevřeno Muzeum české vesnice, které  bylo vybudováno ze staré barokní sýpky z konce 18. století. Zde jsou uchovány staré zemědělské stroje, různé nářadí,  nástroje a předměty,  které byly odedávna součástí života na českém venkově, ale také loutkové divadélko a stará školní třída.

Okraj obce nabízí v letních měsících možnost koupání v místním venkovním bazénu a ubytování v kempu (chatky, možnost rozložení stanu), který je součástí areálu koupaliště.

Euroregion Krušnohoří

Kalendář akcí

Podcast Okouzleni městem nejen o Zdeňku Sýkorovi a Miroslavu Melenovi
Podcast nejen o kopcích
Pocta Janu Jírovi
Brána do Čech - propagační a mediální kampaň Ústeckého krajeDolní Poohří - logoJednotná klasifikace turistických informačních center ČRturistika.cz - Turisté a cestovatelé píší o cestování, vkládají tipy na výlety, cestopisy, fotky, hrady a zámky, trasy. Dále zde ...

Automatický překlad