českyDeutschEnglish
Infocentrum: +420 415 621 102  Infocentrum: +420 415 621 102

Galerie Benedikta Rejta

Galerie Benedikta RejtaGalerie Benedikta Rejta

Adresa: Pivovarská 34, Louny 440 01

Telefon: +420 415 652 634
Mobil: +420 778 728 992

E-mail: gbr@gbr.cz
WWW: www.gbr.cz

Délka trasy: historické centrum, v sousedství budovy radnice

GPS: 50°21'28.92"N, 13°47'46.07"E

Galerie Benedikta Rejta se zrodila v šedesátých letech minulého století, z výjimečného kulturního kvasu, který město Louny vynesl mezi významná ohniska české kultury.  Stalo se tak díky nadšení a tvorbě výjimečných osobností. Jako by řízením osudu se potkali ve stejnou dobu, na stejném místě – Jan Sekera, Zdeněk Sýkora, Kamil Linhart, Vladimír Mirvald, Emil Juliš, Josef Hlaváček, Josef Šimůnek, Jan Jíra a mnozí další. V březnu 1966 se zrodila Galerie Benedikta Rejta, specializovaná na soudobé umění. Pojmenována byla po architektovi, který do Loun přinesl renesanci, galerie totiž měla od počátku zájem o sepětí moderního umění s architekturou.

Soubor uměleckých děl z depozitářů Galerie Benedikta Rejta patří svou šíří, ale zejména pak svým obsahem a zařazením k významným sbírkám na našem území. Jádrem celého souboru se již v počátcích galerie stalo v šedesátých letech významně se projevující tzv. objektivní, neokonstruktivistické umění, kterým se tehdy většina galerií zabývala jen okrajově. Dalším významným pilířem sbírek GBR je tvorba lounských malířů, především významné trojice Z. Sýkory, V. Mirvalda a K. Linharta, ale třeba také V. Jíry a V. Nováka. Nejobjemnější částí sbírky Galerie Benedikta Rejta je soubor grafik a kreseb, jenž je budován od vzniku galerie v roce 1966 a průběžně doplňován akvizicemi spojenými s výstavním programem galerie.

Celkově sbírka obsahuje přes 18 000 sbírkových předmětů; svým návštěvníkům se galerie snaží prostřednictvím pestrého výstavního programu a řady doprovodných akcí nabídnout pohled nejen na díla ze svých sbírek, ale také poskytnout prostor pro současné umělce a jejich tvorbu.

Otevírací doba:

 GALERIE, Z DŮVODU NOVÉ INSTALACE VÝSTAVY, DO 10.11.2023 UZAVŘENA.

ÚT – NE:  10.00 - 18.00

 

 

Vstupné:

 

VOLNÁ PROHLÍDKA

plné: 75 Kč

snížené  (senioři, studenti): 50 Kč

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA

plné: 100 Kč

snížené  (senioři, studenti): 75 Kč

VOLNÉ VSTUPNÉ

děti do 6 let, ZTP, členové profesních sdružení, média 

Mapa

Euroregion Krušnohoří

Kalendář akcí

Podcast Okouzleni městem nejen o Zdeňku Sýkorovi a Miroslavu Melenovi
Podcast nejen o kopcích
Pocta Janu Jírovi
Brána do Čech - propagační a mediální kampaň Ústeckého krajeDolní Poohří - logoJednotná klasifikace turistických informačních center ČRturistika.cz - Turisté a cestovatelé píší o cestování, vkládají tipy na výlety, cestopisy, fotky, hrady a zámky, trasy. Dále zde ...

Automatický překlad