českyDeutschEnglish
Infocentrum: +420 415 621 102  Infocentrum: +420 415 621 102

Louny – Krupka (Komáří vížka)

Louny – Krupka (Komáří vížka)

Délka trasy: 53 km

Popis trasy:

Louny - Bílina - Teplice - Dubí - Běhánky - Přítkov - Krupka (Komáří vížka)

Louny

Možnost koupání v krytém bazénu, na SZ okraji města je také koupaliště. Ve městě je ke shlédnoutí Žatecká brána, městské hradby a rekonstruované bašty, novorenesanční radnice z let 1886 - 1887 a také dům Sokolů z Mor, dnes muzeum.

Bílina

Je zde k vidění zámek přestavěný gotického hradu v letech 1675-1682. Uvnitř zámeckého areálu stojí naobdélném půdorysu zbytek bývalého hradního opevnění, bašta zvaná Manda.  Dále stojí za shlédnutí Kostel sv. Petra a Pavla, který je tvořen trojlodím s odsazeným, pětiboce uzavřeným presbytářem a je zakryt sedlovou střechou. Vedle stojí věž s přilbovou střechou a lucernou. Zbytek víceboké hradební husitské bašty z kamenného zdiva, pocházející z období kolem roku 1470, která je rovněž zajímavou památkou města, nemá však s husity nic společného. Podobné stavby se nachází rovněž v Táboře a Žatci. 

Teplice

Město s bohatou historií s nejstaršími českými lázněmi. První zmínky o léčebných pramenech jsou již z 8. století. Teplice prošly mnoha bouřlivými i pozvolnými změnami, na vrcholu slávy byly na přelomu 19. a 20 století a dnes opět rozkvétají do krásy. Rovněž významný byl i kolonizační postup církevních řádů, které v pohraničních oblastech počaly již ve 12. století stavět své kláštery - v případě Teplic benediktýnský klášter sv. Jana Křtitele, proto se Teplice mohou pochlubit množstvím zajímavých památek. Je zde zámek, který vznikl v 16. století na zbytcích staršího románského kláštera, zámecké náměstí se sochařským skvostem morového sloupu od Matyáše B. Brauna, který se datuje do roku 1718 a zámecký park v anglickém stylu, který pochází rovněž z 18. století. Ve městě samotném se nachází několik významných kostelů a okolí Teplic nabízí ke shlédnutí další kláštery, kostely, zámečky aj.

Dubí

První zmínky o Dubí jako o horním místě jsou z let 1494 až 1498, kdy zde přespávali horníci těžící cín. Po rozsáhlých dubových lesích, které se rozprostíraly po okolních stráních, byla rodící se osada pojmenována Dubí - Eichwald. Navštívit zde můžete např. Kostel Panny Marie z r. 1898 vystavěný podle kostela Santa Maria dell ‘Orto v Benátkách, který stojí v horní části obce při silnici na Cínovec.

Krupka (Komáří vížka)

Jako první nás upoutá hned u parkoviště kaple sv. Wolfganga, kde je dnes instalována expozice ovývoji osídlování příhraniční oblasti a rozvoji řemesel. Kolem kaple a hřbitova nyní absolvujeme snad jediné, trochu náročnější, ale jen 0,5 km dlouhé stoupání na vrchol Komáří hůrky. Dominantou vrcholu (807,5 m) je nejstarší rozhledna Krušných hor, přestavěná na hotel Komáří vížka. I když je rozhledna nepřístupná, nabízejí se z restaurace nebo vyhlídkové terasy při dobré viditelnosti nádherné výhledy do všech světových stran (na celý Přírodní park Východní Krušné Hory, na sousední Německo, České Středohoří a přes Lužické a Jizerské hory též na Krkonoše). Na Komáří hůrku se můžeme také dopravit lanovkou z Krupky, přesněji z její části Bohosudov. Sedačková lanová dráha byla v době svého vzniku v letech 1950-1952 nejdelší ve střední Evropě, její délka je 2 348 metrů a převýšení 482 metrů.

 

Euroregion Krušnohoří

Kalendář akcí

Podcast Okouzleni městem nejen o Zdeňku Sýkorovi a Miroslavu Melenovi
Podcast nejen o kopcích
Pocta Janu Jírovi
Brána do Čech - propagační a mediální kampaň Ústeckého krajeDolní Poohří - logoJednotná klasifikace turistických informačních center ČRturistika.cz - Turisté a cestovatelé píší o cestování, vkládají tipy na výlety, cestopisy, fotky, hrady a zámky, trasy. Dále zde ...

Automatický překlad