Infocentrum: +420 415 621 102  Infocentrum: +420 415 621 102

Grigorij Arsentějevič Melnik

29. října 1917 Hrušky, Ukrajina

Melnikovo jméno zastupuje celou sedmnáctičlennou skupinu výsadku Jana Koziny, který byl v říjnu 1944 vysazen poblíž Loun. Jeho rodiště je malá vesnice v oděské oblasti. Melnik studoval na učitele, ale v roce 1938 vstoupil do armády. Účastnil se mnoha válečných operací a jako průzkumník bojoval také u Stalingradu. Díky svým zkušenostem byl převelený do Ukrajinského štábu partyzánského hnutí. Bojoval v týlu nepřítele, osvědčil se, zastával velitelské funkce, obdržel Leninův řád a před vysazením na území okupovaného Československa byl povýšený na majora.

Partyzánský výsadek Jan Kozina, pojmenovaný podle toho, že měl operovat na Šumavě, se skládal ze 17 členů, Melnik v něm zastával funkci náčelníka štábu. Byl složený z ruských a československých státních příslušníků. Vysazen byl 16. října 1944. Tu noc však panovaly nepříznivé povětrnostní podmínky, navigátor ztratil orientaci a partyzáni místo na Šumavu dopadli do prostoru mezi Louny a Žatcem. Nacisté letoun sledovali a bezprostředně po vysazení skupiny začali po parašutistech pátrat. Tři z nich přišli o život na návrší Mělce západně od Loun hned druhý den ráno. Zbývající výsadkáři byli buď zajati a uvězněni v koncentračních táborech, kde byli někteří z nich popraveni, nebo se jim podařilo prostřílet se z obklíčení. To byl i případ zraněného Melnika a velitele výsadku Vasila Kiše. Postupně se dostali až do Železných hor ve východních Čechách. Zde Kiš s Melnikem založili další partyzánský oddíl, nazvaný Pluk generála Ludvíka Svobody, který prováděl rozsáhlé diverzní akce.

Grigorij Melnik byl v roce 1965 jmenován čestným občanem Loun. Výsadek ve městě připomínají dva památníky. První z nich se nachází na Mělcích, kde padli Viera Morhunová, Nikita Kosinkov a Arkadij Jastremskij. Druhý v západní části města, kde byla jejich těla 17. října 1944 krátce vystavena.      

Další informace

Euroregion Krušnohoří

Kalendář akcí

Vložit akci do kalendáře

Webkamera Louny

Webkamera Louny, Hotel Caramell
Brána do Čech - propagační a mediální kampaň Ústeckého krajeDolní Poohří - logoJednotná klasifikace turistických informačních center ČRturistika.cz - Turisté a cestovatelé píší o cestování, vkládají tipy na výlety, cestopisy, fotky, hrady a zámky, trasy. Dále zde ...

Automatický překlad